۲۵ درصد کاربران ایرانی تلگرام به پیام‌رسان‌ های داخلی کوچ کردند

معاون فرهنگسازی و توسعه کسب و کارهای مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد با اشاره به اعلام سیاستهای حمایتی کشور از پیام‌رسان‌های داخلی و شکستن انحصار پیام‌رسان‌های خارجی، از کوچ ۲۵ درصدی کاربران ایرانی از تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی خبر داد.

محمدصادق افراسیابی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا با تشریح روند برگزاری دو نشست مسئولان فضای مجازی کشور و مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مسئولان پیام‌رسان‌ها و کانالهای بالای ۱۰۰ هزار کاربر اظهار داشت: امروزه شرکت های دانش بنیانی با ظرفیت و توانمندی های بالایی در کشور وجود دارند که به فرایند انتقال و کوچ از پیام‌رسان‌های خارجی به داخلی و بومی کمک می کنند تا مشکلی برای مردم و مخاطبان و صاحبان کسب و کارهای فرهنگی دیجیتال به وجود نیاید.
25 درصد کاربران ایرانی تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی کوچ کردند
وی تاکید کرد: امروز مسئولان نظام با توجه به برخی مسائل از جمله ضرر و زیان های فراوان تلگرام، به این نتیجه رسیده اند تا هرچه سریعتر روند انتقال و کوچ از پیام‌رسان‌ خارجی به داخلی و بومی مهیا شود.
این مدرس دانشگاه، شکستن انحصار پیام‌رسان‌های خارجی به ویژه تلگرام را برای کشور مهم دانست و گفت: بیشتر اجزای مرتبط با نظام به نوعی درگیر ارائه راهکارهای مختلف برای این نقل و انتقال هستند تا کار و روند کوچ به نحو احسن انجام شود و صاحبان کسب و کارهای دیجیتال دچار ضرر و زیان نشوند و در این مسیر برخی دانشگاه های مهم کشور مانند صنعتی شریف هم راهکارهایی ارائه کرده اند.

**امروز آخرین مهلت دستگاه های دولتی برای استفاده از تلگرام است
وی همچنین با اشاره به بخشنامه ابلاغی معاون اول رییس جمهوری به نهادهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضائیه، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتی شرکت‌های دولتی، استانداری‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی و دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است، خاطرنشان کرد: در این بخشنامه آمده است به منظور حمایت از پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و ایجاد مزیت رقابتی، تمام دستگاه‌های یاد شده موظفند ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ این بخشنامه هر گونه فعالیت و ارائه خدمات خود را از طریق پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی انجام دهند و بسترهای لازم در این زمینه را فراهم کنند.
افراسیابی ادامه داد: از آنجا که ۲۹ فرودین ماه تاریخ ابلاغ این بخشنامه بود لذا امروز، هشتم اردیبهشت آخرین مهلت دستگاه های دولتی برای استفاده از تلگرام است و لازم است طبق بخشنامه ابلاغی توسط معاون اول محترم رئیس جمهوری، تمامی دستگاههای دولتی به کار خودشان در تلگرام خاتمه دهند.
به گفته وی خوشبختانه روند نقل و انتقال از پیام‌رسان‌های خارجی به داخلی رشد صعودی به خود گرفته به طوریکه تاکنون شاهد هستیم نزدیک به ۲۵ درصد کابران تلگرام به پیام رسان های داخلی کوچ کرده اند.
معاون فرهنگسازی و توسعه کسب وکارهای مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد به آمارهای مرکز ملی فضای مجازی کشور اشاره کرد و گفت: آمارها نشان از کم شدن بار ترافیک تلگرام و از طرفی کاهش تولید محتوا است.
به گفته وی البته هرچند ممکن است که برخی همزمان در دو پیام‌رسان‌ داخلی و خارجی حضور داشته باشند اما آنچه حائز اهمیت است کوچ از از پیام رسان تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی است که روند سرعت و شتاب به خود گرفته است.
افراسیابی تصریح کرد: با عنایت به پایان مهلت تعیین شده در بخشنامه ابلاغی معاون اول ریاست جمهوری، پیش بینی می شود از امروز نیز شاهد کاهش میزان کابران دولتی تلگرام و کوچ آنها باشیم.
وی تاکید کرد: نیازمند همدلی و همراهی همگان در حرکت ملی این نقل و انتقال از پیام‌رسان‌های خارجی به داخلی هستیم تا بدون هیچگونه دغدغه و استرسی شاهد این انتقال باشیم.
به گزارش ایرنا، دو نشست مسئولان رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز ملی فضای مجازی کشور با مدیران پیام‌رسان‌های داخلی با عنوان # چرا- پیام- رسان- داخلی، در هفته های گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، معاون مرکز ملی فضای مجازی کشور، مشاور وزیر و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و برخی مسئولان این وزارتخانه و همچنین عبدالمجید ریاضی مشاور مرکز ملی فضای مجازی کشور در سالن همایش وزارت ارشاد برگزار شد.

منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید