چت های دو نفره؛ پلیس فتا ورود نمی کند

رییس پلیس فتای تهران: در تالارهای گفت و گو و کانال های عمومی تلگرام و دیگر شبکه ها گشت می زنیم اما هرگز وارد چت های دو نفره و خصوصی نمی شویم.

عصر ایران- رییس پلیس فتای تهران تصریح کرد: پلیس به چت‌های دو نفره مطلقا ورود نمی‌کند اما در انواع کانال‌های گروهی و عمومی و تالارهای گفت و گو در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گشت‌زنی می‌کند تا جُرمی اتفاق نیفتد.
سرهنگ محمد مهدی کاکوان که به مناسبت هفته نیروی انتظامی در برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» با اجرای رضا رشید‌پور شرکت کرده بود شمار شبکه‌های اجتماعی را بیش از ۵۰ مورد ذکر کرد و گفت: مردم اما بیشتر با چند فقره از آنها سر و کار دارند ( همچون تلگرام و اینستاگرام و توییتر).
رییس پلیس فتای تهران از ارایه آمار درباره کانال ها و گروه های تلگرامی خودداری کرد و توضیح داد: در این باره نمی‌توان آمار دقیق ارایه داد چون ممکن است کانالی صبح فعال ولی شب بسته شود ولی خاطر نشان ساخت: وزارت ارشاد در حال جمع آوری اطلاعات کانال‌های بالای ۱۰۰ نفر است وچنانچه آماده شود بر اساس آن می توان آمار داد و به آن استناد کرد.
این مقام ارشد نیروی انتظامی چند بار تأکید کرد پلیس فتا به هیچ رو وارد گفت و گوهای خصوصی دو نفره نمی شود ولی توصیه کرد در فضای مجازی همواره باید این نکته را در نظر داشت که با فناوری های مختلف دیجیتال امکان سوء استفاده همواره وجود دارد ولی پلیس تنها در تالارها و کانال ها گشت زنی می کند تا نقض قانون صورت نپذیرد و از حقوق شهروندان دفاع کند.
در برنامه «حالا خورشید» همچنین یک نظر سنجی جسورانه مطرح شد. این پرسش که از کدام یک از بخش های نیروی انتظامی بیشتر رضایت دارید؟ و چهارگزینه مطرح شد: اول: پلیس راهنمایی و رانندگی، دوم: بخش های دیگر نیروی انتظامی همچون آگاهی و فتا، سوم: هر دو و چهارم: هیچ کدام.
یادآور می شود: واژه «فتا» از حروف اول این کلمات تشکیل شده است: «فناوری و تبادل اطلاعات».  پلیس فتا در آغاز دهه ۹۰ تشکیل شد تا به جرایم اینترنتی و سوء استفاده یا کلاه برداری یا اقدامات ناقض قوانین رسمی و مصرح در فضای مجازی و سبکه های اجتماعی رسیدگی کند.

منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید