پول اینترنتی «گرام» مشاغل و بانک های ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به رونمایی از واحد پولی تلگرام تحت عنوان «گرام» در هفته گذشته، گفت: این واحد پولی میتواند مشاغل و بانک های ما را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در جمع مدیران کل پدافند غیرعامل استان های سراسر کشور با اشاره به اعتراضات و آشوب های اخیر در کشور گفت: این یک حادثه امنیتی و مدرن است و باید ابعاد آن شناسایی شده و توطئه ها خنثی شود.عوامل این حادثه یک مثلث سه ضلعی بود. ضلع اول فضای مجازی، ضلع دوم بستر و زمینه مشکلات اقتصادی و ضلع آخر تهدیدهای دشمن است که باید هر سه موضوع بررسی شود.

۹۵ درصد از شبکه های اجتماعی کشور در اختیار تلگرام است

سردار جلالی با اشاره به مهمترین ضلع مثلث یعنی فضای مجازی و سایبری تشریح کرد: فضای سایبری به دلایل مختلف از جمله وادادگی و نبود مدیریت تنظیم این حوزه در کشور مهم است. در این فضا هر مسئول و فردی با نگاه و برداشت خود با آن مواجهه می شود بنابراین سیاست ها و رویکردهای متفاوت خواهد بود و باعث میشود یک فضای بی کنترل و یا خارج از کنترل داشته باشیم. ۹۵ درصد ازسهم شبکه های اجتماعی کشورمان در اختیار تلگرام است. تلگرامی که در ابتدا بسیار ضعیف بود ولی حالا بارشد و توسعه تاحدی پاسخگوی نیاز مردم است.

وی ادامه داد: “پاول دورف” رئیس این شبکه خارجی در کشور خودش به عنوان یک اغتشاشگر شناخته می شودو او با تکرار حادثه ای شبیه آشوب های ما در روسیه و بکارگیری مردم علیه حکومت خود از آن کشور خارج شده است، تلگرام شبکه ای است که به واسطه بکارگیری مدیریت هوشمند در آن حدود ۱۶ دسته از اطلاعات کاربران مثل شماره تلفن، تقویم کاری، عکس ها، مکان و… دسترسی دارد. این اطلاعت در سرورهایی انبار میشود که در کشور ما نیستند روی آن ها داده کاوی صورت میگیرد و بعد از پردازش اطلاعات داده های حجیم یا همان (BIG DATA) بوجود می آیند. بیگ دیتاهایی که به راحتی با آن میتواند به موضوعات ریزاطلاعاتی هر جامعه پی ببرند.

اطلاعات ما در تلگرام مشتری خاص خودش را دارد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به مشتری خاص این بیگ دیتاها گفت: پاول دورف همان مالکی است که برای ارائه خدمات تلگرام از ما پول نمیگیرد در نتیجه برای در آمدزایی این اطلاعات را به کسانی که نیاز به آن ها برای تجزیه و تحلیل کشور ما دارند میفروشد. مسلما اطلاعات ما در تلگرام مشتری خاص خودش را دارد مشتری مثل آمریکایی ها، رژیم صهیونیستی و منافقین و هر گروهی که ظرفیت نیروی عملیاتی مخالف علیه ما را داشته باشد. و نمونه آن حادثه دهم دی ماه سال جاری است.

سردار دکتر جلالی با اشاره به تولید محتوای بیگانگان در شبکه های اجتماعی به زبان فارسی تصریح کرد: در ردیابی از یکی از شبکه های اجتماعی متوجه شدیم هر کدام از اعضای برخی گروه های ضد انقلاب و اروپا نشین در خارج حداقل سی اکانت و کانال دارند و با هم یک موضوع را انتخاب میکنند و خبرهای خاص جهت دار را به زبان فارسی تولید و منتشر کرده تا به دست ما برسد. سپس محورهای مد نظرشان را در قالب هشتگ و یا محتواهای مختلف به مردم کشورمان القا میکنند این رویکرد و امثال آن یعنی فضای سایبری ما توسط دشمن اشغال شده است.

وی ادامه داد: نمونه آن خانم مجری که در سفرش به خارج از کشور با مشکلاتی روبرو شد. یک تیم ۵ نفره مامور شدند تا در طول سفر این خانم را تحت نظر گرفته و از آن فیلم و عکس تهیه کنند ودر قالب یک پروژه در کانال های خود موضوع حجاب اجباری را راه اندازی کنند و این یعنی تولید محتوا. این موارد و امثال آن نشان می دهد ما اشراف کامل بر فضای مجازی خود نداریم.

تاثیر پول اینترنتی گرام برکسب و کارهای آنلاین

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ضمن توجه به شش گروه مهم کسب و کارهای آنلاین بیان کرد: شبکه پرداخت مالی و اقتصاد دیجیتال ما برای این مدل از کسب و کارها در بستر شبکه اجتماعی شکل گرفته است و این باعث میشود اطلاعات کسب و کار ما جمع آوری ما و تحلیل شود. تلگرام در هفته گذشته از پول اینترنتی خود به نام گرام رونمایی کرد که میتواند روی این مشاغل تاثیر بگذارد تا جایی که دیگر حتی با بانک های خودمان نتوانیم همکاری داشته باشیم. این یک واقعیت است که وابستگی این مشاغل به تلگرام میتواند دردسر ساز شود.

سردار دکتر جلالی ادامه داد: تلگرام یک فضای تبلیغاتی برای برخی کانال ها مثل آمد نیوزو امثالهم فراهم کرده که مرتبا علیه مسئولین ما دروغ و افترا میگویند. برای مقابله با این موضوع دو راه داریم اول اینکه در بستر همین شبکه پاسخشان را بدهیم که تلگرام به ما چنین اجازه ای نمیدهد. دوم اینکه دررسانه ملی پاسخگو باشیم. در رسانه ملی هم به جای اینکه پاسخ یک جامعه کوچک آن طرف آبی را بدهیم باید مسئله را برای هشتاد میلیون نفر باز کنیم که باز هم به نفع آن ها و به ضررما است.

بیکاری کارگران مساوی است با لشگری از بیکاری

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی به عنوان ضلع دوم مثلت حادثه اخیر گفت: به دلیل رعایت نکردن مسائل اقتصاد مقاومتی که بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است از نارضایتی بوجود آمد و به دلیل توجه نکردن به روند واردات کالا، آمار بیکاری در کارخانه ها بالا رفت لذا کارگری که سه ماه است حقوق نگرفته صبر و تحملش تمام میشود. اینها شاید تلفات جنگ اقتصادی با دشمن است. بانک ها سودهایی به مردم میدهند که واقعی نیست این یعنی تولید مشکل دارد. از آن طرف به جای پرداخت پول نفت کالاهای بی کیفیت و ارزان قیمت به ما میدهند که کارخانه های داخلی توان رقابت با محصولات آن ها را از لحاظ قیمت ندارند و به این ترتیب لشگری از بیکاران بوجود می آید.

نقشه های متعدد و زمانبندی شده دشمنان در بستر تلگرام

رییس سازمان پدافندغیرعامل کشور ضلع سوم حوادث اخیر را مسئله دشمنی و تهدیدات آمریکا دانست و تصریح کرد: در دو سه روز اول حادثه خیلی ها سعی میکردند دشمن را حذف کنند و با گرایش های مختلف سیاسی گردن هم می انداختند اما آقای مایک(مایکل دی آندریا به عنوان رئیس میز ایران در سازمان سیا منصوب شده است، وی پیش از آن مدیریت مرکز ضدتروریستی سی آی‌ ای (سازمان سیا) در سالهای ۲۰۰۰ میلادی را برعهده داشته است.) به عنوان فرمانده اقدامات براندازی ایران انتخاب شده بود. دو نقشه چهل و بیست روزه داشتند. در نقشه چهل روزه مردم را باید به بهانه مشکلات اقتصادی بسیج میکردند و سازمان های مخالف جمهوری اسلامی مثل منافقین باید سازماندهی میشدند و نکته مهم این نقشه چهل روزه، عدم استفاده از سلاح بود.

وی ادامه داد : در نقشه بیست روزه حمله مسلحانه شروع می شد و قرار بود اغتشاشات به فاز خشونت کشیده شود. تمام خط دهی، آموزش، هماهنگی و…این موارد بر عهده تلگرام بود از توئیتر هم برای ارتباط نخبه ها و فرماندهان عملیات استفاده میشد.

نقش پررنگ تلگرام در اغتشاشات

سردار دکتر جلالی با اشاره به نقش پررنگ تلگرام در اغتشاشات اخیر گفت: دشمنان در بستر تلگرام یک عملیات سنگین تبلیغات سیاه ایجاد کرده بودند مانند عکس های و فیلم های فتوشاپی و ساختگی. در واقع آن ها به دلیل عدم آگاهی لازم در مردم تا حدی سوار بر ماجرا بودند اما نتوانستند اهداف خود را پیش ببرند. عربستان وآمریکا به سرعت خود را وسط انداختند. دفاع ترامپ از آشوبگران باعث شد مردم به سرعت عوامل این جریان را بشناسند و از آن فاصله بگیرند.

تلگرام تعطیل شد پیام رسان های داخلی جان گرفتند

رییس سازمان پدافندغیرعامل کشور بیان کرد: ما یکسری اقدامات برای مقابله با این موج اغتشاش از جمله بستن تلگرام انجام دادیم که عده ای بنا به دیدگاه های خود با آن مخالف بودند اما وقتی تلگرام بسته شد هشتاد درصد ترافیک سایبری کشور کم شد. ارتباطات تهدیدزا تمام شد و نیروهای امنیتی هم توانستند دستگیری های به موقعی در شهرهای مختلف داشته باشند و سرخط جریان ها را پیدا کنند. تلگرام در این مورد چند اتهام دارد:

۱-  اینکه نقش صد در صدی در بسیج و تهییج مردم داشته است.

۲- عملیات تبلیغات سیاه روی بستر تلگرام انجام شده،

۳- آموزش تخریب و اشوب و خرابکاری به مردم داده است.

۴اطلاعات بیگ دیتای ما را در اختیار دشمن قرار میدهد.

۵- این اطلاعات را پردازش میکند و در نهایت اطلاعات را فروخته است.

دکترین دشمن، تهدیدات سایبری مدرن مردم محور مبتنی بر شبکه اجتماعی

وی ضمن توجه به جلوگیری از تکرار چنین فتنه هایی تصریح کرد: با روش سایبری مبتنی بر مردم را طراحی کردند که امکان تکرار آن وجود دارد. تلگرام نظام جدید برنامه ریزی کرده که قرار است تعویض و مدل جدیدی از ارتباطات را رونمایی کند که این مدل به احتمال زیاد خارج از کنترل ما خواهد بود تا جایی که امکان فیلتر هم احتمالا وجود نخواهد داشت. این نیاز به یک هم اندیشی واحد در بین تمام گروه ها، مسئولین و مردم را میطلبد تا با فراهم کردن بستر مناسب و فرهنگسازی به شبکه های اجتماعی داخلی منتقل شوند.

سردار دکتر جلالی با اشاره به اهمیت حذف تلگرام از بستر ارتباطاتی کشور گفت: در مدتی که تلگرام تعطیل شد پیام رسان های داخلی جان گرفتند تا جایی که تعداد اعضای آن ها به ده میلیون نفر هم رسید، پیام رسان هایی که باید مورد حمایت قرار گیرند. و در این مدت اشکالات و نواقص آن ها حل شد.

آمارهای غلط مشاغل در بستر تلگرام

جلالی در پایان با اشاره به شغل های که عنوان می شود با قطع تلگرام ممکن است آسیب پذیر شود گفت:بعضی از دوستان آمارهای غلطی ارائه می دهند، مرکز فضای مجازی آمار ۳۳ هزار شغل را ارائه می نماید و پلیس فتا حداکثر ۱۱ هزار شغل را رصد کرده و قبول دارد و لذا آمار های غلط دیگر احتمالا با هدف اغواگری بمنظور برگشت سلطه تلگرام بر فضای مجازی کشور تولید و ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید