پوتین: فیلتر تلگرام به دلیل نگرانی‌ها از امنیت مردم بود

رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه مستقیم تلویزیونی تصریح کرد که فیلترینگ تلگرام نه با هدف محدود کردن آزادی‌ها در اینترنت بلکه به دلیل نگرانی‌های امنیتی صورت گرفته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه در یک مصاحبه مستقیم تلویزیونی با اشاره به اینکه تروریست‌ها در جریان حملات تروریستی سن‌پترزبورگ در سال ۲۰۱۷ توانسته‌اند از رمزنگاری‌های برخی پیام‌رسان‌ها برای برقراری ارتباط بدون ردیابی استفاده کنند گفته که فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام به دلیل نگرانی‌های امنیتی صورت گرفته است.

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس، پوتین گفت نهادهای اطلاعاتی و انتظامی بایستی در جستجوی روش‌هایی مدرن برای تضمین امنیت بدون محدود کردن آزادی در فضای اینترنت باشند.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: «من از همکارانم می‌خواهم این مسیر را در پیش بگیرند، یعنی آنکه سازمان‌های اطلاعاتی و مجری قانون بایستی از روش‌های مدرن برای مقابله با جرائم، از جمله جرائم مرتبط با تروریسم استفاده کنند، بدون آنکه آزادی – به ویژه آزادی‌ها در اینترنت- را محدود کنند.»

وی در پاسخ به سوالی درباره قصد دولت روسیه برای محدود کردن شبکه‌های اجتماعی تصریح کرد که «ما قصد ممنوع کردن چیزی را نداریم.»

وی سپس با اشاره به اقدام دولت روسیه برای فیلترینگ تلگرام گفت که این اقدام به دلیل نگرانی‌های امنیتی صورت گرفته است. به گزارش اسپوتنیک، پوتین گفت: «ما قصد نداریم شبکه‌های اجتماعی را ببندیم، بیاید موضوع تلگرام را روشن کنیم. ما نگران امنیت مردم بودیم و یادآوری می‌کنم که در جریان حملات تروریستی در سن‌پترزبورگ در سال ۲۰۱۷، سرویس های امنیتی نتوانستند مکاتبات تروریست ها را ردیابی کنند.»

پیام‌رسان تلگرام و برخی پیام‌رسان‌های دیگر از نوعی رمزگذاری موسوم به رمزگذاری «سرتاسر» (end-to-end) برای انتقال پیام میان کاربران استفاده می‌کنند. این قابلیت در سال‌های گذشته مورد استفاده برخی گروه‌های تروریستی از جمله داعش برای انجام عملیات تروریستی در نقاط مختلف دنیا بوده است.

منظور از رمزگذاری‌های سرتاسر، انتقال پیام به صورت رمزنگاری‌شده از یک کاربر به کاربری دیگر است بدون اینکه پلیس یا نهادهای اطلاعاتی بتوانند محتوای آنها را رهگیری کنند. گروه تروریستی داعش برای هماهنگ‌سازی حملات تروریستی سال ۲۰۱۴ در پاریس از تلگرام برای هماهنگی عملیات استفاده کرده بود.

تلگرام علاوه بر این قابلیتی به نام Self-Destruct Timer دارد که به طرف‌های گفت‌وگو اجازه می‌دهد بعد از چت، هر گونه ردی از پیام‌ها را کاملاً از بین ببرند.

منبع: تسنیم
Tagged with:

دیدگاهتان را بنویسید