وزیر پیشنهادی ارتباطات: لزومی بر فیلتر تلگرام وجود ندارد

فیلتر توییتر تصمیم و سیاست کلان نظام است؛ اما مذاکره با مدیران این سرویس‌دهنده‌ها برای پیگیری خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران تنها کاری است که از دست ما بر می‌آید.

گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم حضور در شبکه های اجتماعی مانند توییتر را یک فرصت دانست و تاکید کرد «لزومی به فیلتر کردن یا در فیلتر نگاه داشتن شبکه های اجتماعی نیست؛ مگر آنکه با اصول فرهنگی تناقض داشته باشند».
به گزارش ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفت: دولت توانست پس از ۱۲ سال عقب ماندگی، شبکه ملی اطلاعات را متناسب با تعریفی که در قانون آمده است، راه‌اندازی کند و مردم اثرهای آن را مانند گسترش اینترنت با توسعه زیرساخت‌ها لمس کرده‌اند.
وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم با اشاره به برنامه دولت در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: طبق این برنامه ۱۰۰ هزار شغل از ۹۰۰ هزار شغلی که دولت باید در سال ایجاد کند در بخش فناوری اطلاعات است. به همین دلیل توسعه کسب و کار خرد اما پایدار در صدر برنامه‌های وزارت ارتباطات قرار دارد؛ زیرا همین مشاغل نوپا حاکمیت در فضای مجازی را در دست خواهند گرفت.
وی تاکید کرد صفحه‌ای در فیس بوک ندارد؛ نه به دلیل ممنوع بودن آن بلکه به این دلیل که این فضا مشتری و مخاطب خود را از دست داده است.
آذری جهرمی همچنین درباره اینکه آیا با فیلترشکن وارد شبکه مجازی توییتر می‌شود یا خیر به مزاح گفت: ما هم مثل شما از امکانات همسایه مان در این رابطه استفاده می‌کنیم و حدود روزانه نیم تا یک ساعت نیز در شبکه تلگرام هستیم.
وی گفت: یکی از دلایل شخصی قبول حضور در کابینه دولت دوازدهم، فعال کردن جمع دیپلماسی توییتری دولت است.
مدیرکل شرکت ارتباطات زیرساخت ادامه داد: مدیران تلگرام تاکنون همکاری‌های لازم را درباره خط قرمزهای فرهنگی ایران داشته‌اند بنابراین لزومی بر فیلتر آن وجود ندارد.
آذری جهرمی تاکید کرد از آنجا که فیلتر توییتر به تصیمیم ما صورت نگرفته است ما نیز نمی‌توانیم درباره رفع آن تصمیم بگیریم.
وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم تصریح کرد: فیلتر توییتر تصمیم و سیاست کلان نظام است؛ اما مذاکره با مدیران این سرویس‌دهنده‌ها برای پیگیری خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران تنها کاری است که از دست ما بر می‌آید. البته مدیران توییتر نیز برای این مذاکره اعلام آمادگی کرده‌اند و اگر نتیجه این مذاکرات مورد قبول جمع تصمیم گیران کشور قرار بگیرد که چه بهتر اما اگر مورد قبول واقع نشود تلاش بیشتری خواهیم کرد.
وی تاکید کرد جلب اطمینان مردم و ایجاد شفافیت برای آن‌ها بسیار مهم است زیرا اگر اعتمادی نباشد کسب و کاری در فضای مجازی شکل نخواهد گرفت که شرایط کنونی نیز محصول همین امر است. در شرایط کنونی کسب و کار در فضای مجازی به دلیل اعتماد اندک مردم با رونق خوبی برخوردار نیست؛ بنابراین به دنبال افزایش اعتماد جامعه به حاکمیت با همراهی سه قوه و رفع موانع موجود بر سر راه کسب و کار اینترنتی هستیم.

منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید