واکنش نمایندگان به فیلتر شدن تلگرام

در پی حکم دادستانی تهران مبنی بر مسدودسازی تلگرام در روز گذشته، این پیام‌رسان برای اکثریت مخاطبان از دسترس خارج شد.

به گزارش ایسنا، فیلترینگ یک پیام‌رسان ارتباطی آن هم در شرایطی که گوشی‌های هوشمند امکان برقراری ارتباط اینترنتی بین افراد را به سادگی و با نرم‌افزارهای متعدد میسر می‌کنند به نظر تحلیلگران چندان منطقی نیست؛ چون افراد بنا به نیازشان به پیام‌رسان‌های دیگر کوچ می‌کنند و امکانات مورد نیازشان در تلگرام را در آن پیام‌رسان‌ها جستجو می‌کنند.

در این بین صاحب نظران معتقدند که نباید انحصار در یک پیام رسان محدود شود و باید با رقابتی عادی همه پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی بتوانند از مزایا برخوردار شوند.

نهایتا علیرغم تمامی این نظرها، روز گذشته دادستانی تهران حکم فیلتر شدن تلگرام را صادر کرد که مورد انتقاد اقشار مختلفی از مردم از جمله نمایندگان مجلس و در مقابل استقبال برخی دیگر از مردم و نمایندگان قرار گرفت.

خبرنگار ایسنا در گفت‌وگوهای جداگانه با نمایندگان مجلس، نظرات آنها را درباره فیلترینگ تلگرام جویا شده است.

کمال دهقانی نماینده تفت و میبد و نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

موافق گردش آزاد اطلاعات هستم

«هیچ کس با گردش آزاد اطلاعات مخالفتی ندارد ولی شاهدیم که پیام‌رسان‌ها در سطح بین‌المللی و به هیچ کسی و جایی پاسخگو نیستند  که بتوان از طریق آنها جرایم را مورد پیگیری قرار داد.

فضای مجازی دارای نقاط مثبت و منفی است که باید علاوه بر نگاه به مزایای آن، از معایبش نیز غافل نشد. به هر حال بنده موافق گردش آزاد اطلاعات هستم لذا معتقدم که باید تدابیری در فضای مجازی اتخاذ شود تا اقدامی علیه امنیت و آبروی مردم صورت نگیرد و حیثیت و آبروی افراد و امنیت جانی و مالی آنها خدشه‌دار نشود.

بر این اساس باید مجلس قوانین لازم در فضای مجازی را تدوین کند تا در این عرصه با حساب و کتاب وارد شویم.»

طیبه سیاوشی نماینده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

کاش قبل از فیلتر تلگرام، پیام‌رسان جایگزین معرفی می‌شد.

«فضای مجازی دارای فرصت‌ها و چالش‌هایی است که باید با مقابله با تهدیدات آن از فرصت‌هایش استفاده کرد؛ یعنی بر روی فرصت‌ها سرمایه‌گذاری کنیم نه اینکه با تکیه بر تهدیدها آن را فیلتر نماییم.

کاش نظام به جای فیلتر کردن، جایگزین‌های دیگر مناسب‌تری از تلگرام را به مردم معرفی می‌کرد نه اینکه با فیلترینگ از آنها بخواهد که از این پیام‌رسان استفاده نکنند، این شکل تنها بازتاب منفی بین مردم خواهد داشت. مردم نمی‌پذیرند که تلگرام صرفا یک تهدید امنیتی است.»

محمدرضا بادامچی نماینده تهران و نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس:

انتظار نداشتیم تلگرام در دولت روحانی فیلتر شود.

«آقای روحانی قول داده بود فضای مجازی هیچگاه محدود نشود با این قول ما انتظار نداشتیم که تلگرام فیلتر شود. نباید از فضای مجازی اینقدر وحشت داشت و تبلیغات علیه آن صورت گیرد.

انتظار می‌رود در مقطع کنونی که جوانان با تلگرام کار می‌کنند و دلخوشی آنها ارتباطات از طریق تلگرام و انجام کسب و کار است آن را محدود نکنند. متاسفیم که این اتفاق در دولت روحانی رخ می‌داد، انتظار می‌رفت که حداقل در این باره توضیح دهد.»

مجتبی ذوالنور نماینده قم و عضو فراکسیون ولایی مجلس:

اقدام قوه قضاییه در فیلتر تلگرام بسیار بجا بود

«اقدام قوه قضاییه در فیلتر تلگرام به دلایل متعددی بسیار بجا بود. تلگرام یک پول دیجیتالی جدیدی به نام گرام ایجاد کرد تا بتواند آن را جایگزین بیت کوین کند. بیت کوین ظرف مدت کمتر از دو ماه حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو از کاربران ایرانی در داخل کشور پول برد و آنها اکنون مطالبه‌گر بیت کوین هستند اما سهامی نیست که بتواند خرید و فروش کرده و واگذار کند چون پشتوانه‌ای از نظام مالی دنیا ندارد.

با توجه به اینکه یک چهارم مشترکان تلگرام در کل دنیا را ایران تشکیل می‌دهد اگر سرمایه‌های مردم به این سمت برود هیچ دستگاه قانونی، حقوقی، ‌دادگاهی و مرجع قضایی در دنیا برای رسیدگی به این موضوع نیست. صاحبان تلگرام اشخاص هستند که یک دولت و شرکت نیست که بتوان از طریق آن و معاهدات بین‌المللی از مردم دفاع کرد و بیم آن می‌رفت که چیزی تبدیل به وضعیت موسسات مالی و اعتباری شود.

با توجه به اینکه تلگرام هیچ ارتباط دیپلماتیکی ندارد نمی‌توان آن را از طریق دادگاه پیگیری کرد چون سرورهایش در خارج از کشور است لذا اگر در آینده سرمایه داخلی مردم دچار آسیب شود راه دفاعی وجود ندارد و مردم از این موارد بی‌اطلاع هستند. لازم بود که دولت و مسئولان نظام در این باره واکنش نشان دهند لذا اقدام قوه قضاییه شایسته است. اکنون توپ در میدان دولت است که پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت و پهنای باند آنها را زیاد کند تا مردم دچار مشکلات در ارتباطات‌شان نشوند و خلاء تلگرام در بین کاربران پر شود.»

غلامرضا حیدری نماینده تهران و عضو فراکسیون امید:

باید به نقاط مثبت فضای مجازی توجه بیشتری شود

«به نظرم باید عمیق‌تر به موضوع فیلتر شدن تلگرام نگاه کرد. به طور کلی رویکردها و ذهنیت‌های بسته مناسب نیست، نباید همیشه نیمه خالی و جنبه‌های منفی یک موضوع را نگاه کرد و از نکات مثبت آن غافل شد. این همان رویکردی است که فکر می‌کند با بگیر و ببند و پاک کردن صورت مساله می‌توان کار را پیش برد.

فیلتر ابزاری در دنیای امروز است اما تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده که می‌توان از آن استفاده خوب و بد کرد. فضای مجازی همچون چاقویی است که هم می‌توان با آن میوه پوست کرد و هم می‌توان شکم طرف را پاره کرد.

بایستی مقامات در این باره مقداری خویشتنداری می‌کردند و سعه صدر به خرج می‌دادند. امیدواریم که همه عبرت بگیرند.»

زهرا ساعی نماینده تبریز و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

فیلتر تلگرام در راستای شکسته شدن انحصار پیام‌رسان‌ها است

«در فیلتر تلگرام مباحث امنیتی مطرح بود. با این کار می‌خواهند انحصار پیام‌رسان‌ها شکسته شود و محدود به تلگرام نباشد. تلگرام ۴۰ میلیون ایرانی را درگیر کرده بود که از طریق آن به راحتی اطلاعات، آمار و ارقام به خارج فرستاده شده و در دسترس سرورهای اداره‌کننده آن قرار می‌گرفت.

با توجه به مباحث امنیتی در کشور فیلتر تلگرام کار خوبی بود منتهی باید پیام‌رسان قوی و قابل اعتمادی برای مردم جایگزین شود. در این بین ایجاد اعتماد در بین مردم اهمیت بسیاری دارد تا آنها به سمت پیام‌رسان‌های داخلی روند.»

محمد کاظمی نماینده ملایر و عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه:

مخالف فیلترینگ هستم

شخصا با فیلترینگ تلگرام موافق نیستم، البته از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت می‌کنم. مردم را باید به سمت استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی تشویق کرد، ولی در عین حال این ممنوعیت‌ها نمی‌تواند مفید باشد.

از طرف دیگر به نظر می‌رسد فیلتر تلگرام به لحاظ فنی امکان‌پذیر نیست کما اینکه روسیه هم نتوانست این کار را انجام دهد. مردم ما اینقدر عاقل، بالغ و اهل تشخیص هستند که می‌دانند چطور از پیام‌رسان تلگرام استفاده کنند. بخشی از مردم از امکانات تلگرام به عنوان منبع و ممر درآمد استفاده می‌کردند لذا به نظرم این اقدامات نتیجه‌بخش نخواهد بود. امیدوارم بتوان با فرهنگ‌سازی تلاش کرد که مردم به سمت پیام‌رسان داخلی بروند.»

محمداسماعیل سعیدی نماینده تبریز و عضو کمیسیون فرهنگی:

موافق فیلتر شدن تلگرام هستم

«معتقدم با توجه به امتناع تلگرام از انتقال سرورهایش به داخل کشور باید فیلتر می‌شد. تلگرام عملا تبدیل به فضایی شده بود که بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را تشدید می‌کرد و امکان اراده و کنترل آن وجود نداشت البته بسیاری از کشورها چنین دل نگرانی‌هایی را در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی‌شان دارند که ما نیز با همین دل نگرانی‌ها معتقدیم بایستی تلگرام توقیف می‌شد.

مطالب تلگرام، حاکمیت کشور و احساسات و عواطف مردم را جریحه‌دار می‌کرد لذا معتقدم فیلترینگ کار درستی بود، ‌از آن طرف باید زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای رقابت بین پیام‌رسان‌های داخلی ایجاد شود تا مردم به نیازهایشان دسترسی پیدا کنند.»

ابوالفضل سروش نماینده تهران و عضو فراکسیون امید:

فیلترینگ چاره کار نیست

«معتقدم با این مسیر و شیب تند تکنولوژی، محدود و مسدود کردن جوابگو نیست و تنها باعث نارضایتی می‌شود. ای کاش برای عوارض منفی تلگرام تدبیر بهتری اندیشیده می‌شد چون فیلترینگ چاره کار نیست.»

گفت‌وگوها از منیرسادات سیدرضا

منبع: ایسنا
Tagged with:

دیدگاهتان را بنویسید