نوبخت: جایگزینی برای تلگرام کذب است/ ستاد روحانی تشکیل نشده/ بقایی خودش باید پاسخگو باشد

پاسخ سخنگوی دولت به کاندیداتوری نامزدی از دولت غیر از روحانی: دولت یک رئیس دارد و همه دنبال رئیسیم

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در اولین نشست هفتگی خود با خبرنگاران در سال ۹۶، با اشاره به گزارش خزانه از بودجه سال ۹۵، گفت: در سال ۹۵ بالغ بر ۲۹۴ هزار میلیارد تومان منابع مصوب داشتیم. این آمار مربوط به خزانه است.

به گزارش عصر ایران وی افزود: براساس گزارش واصله ۲۸۲ هزار میلیارد تومان یعنی ۹۶ درصد منابع تحقق پیدا کرد.

نوبخت تصریح کرد: ۱۵۷ هزار میلیارد تومان از محل درآمدها باید کسب می‌شد که از این رقم ۱۴۸ هزار میلیارد تومان را کسب کردیم. همچنین ۷۹ هزار میلیارد تومان برای واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای پیش‌بینی کردیم که ۷۴ هزار میلیارد تومان یعنی ۹۴ درصد تحقق پیدا کرد.

به گزارش تسنیم، نوبخت با بیان اینکه سال ۹۵ بدون کسری بودجه برای دولت سپری شد، اظهار داشت: از مجموع ۲۹۴ هزار میلیارد تومان ۲۸۲ هزار میلیارد تومان وارد خزانه شد، یعنی ۹۶ درصد. عدم تحقق ۱۰۰ درصدی به معنای کسری بودجه نیست، بلکه به دلیل عدم تحقق درآمدها بود.

نوبخت اضافه کرد: سال ۹۵ با همه سختی‌ها از نظر ترکیب منابع و مصارف سال خوبی بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بخشی از بدهی دولت به نظام بانکی را در سال ۹۵ پرداخت کردیم، گفت: ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بدهی دولت به نظام بانکی را کم کردیم و در عین حال ۲۴ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان به سرمایه دولت در بانک‌های دولتی اضافه کردیم.

نوبخت درباره برنامه دولت برای تحقق شعار سال گفت: پس از نامگذاری سال توسط رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهور ابلاغیه‌ای را به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کردند. یکی از اصلی‌ترین مخاطبان ابلاغیه آقای دکتر روحانی، سازمان برنامه و بودجه کشور است.

وی اضافه کرد: برای این منظور بسته‌ای طراحی شده و در مرحله تصویب است و آن را به همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها می‌دهیم. تقسیم کار ملی صورت و در پایان سال هیچ کسی نمی‌تواند فرافکنی کند و از مطالبه رهبر انقلاب از دولت طفره برود.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ما برنامه ویژه دیگری برای سال ۹۶ داریم و آن صرف ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد  تومان از اعتبارات پیش‌بینی  شده در بودجه ۹۶  برای افزایش حقوق بازنشستگان و کاهش نابرابری‌ها در حقوق‌های این عزیزان  است. همچنین مصمم هستیم پاداش بازنشستگان فرهنگیان عزیز که در سال ۹۵ بازنشسته شدند را در هفته معلم پرداخت کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره علت عدم گزارش حادثه پلاسکو از سوی دولت، گفت: لابد این گزارش هنوز آماده نشده که اگر آماده باشد حتما به مردم ارائه می‌شود.

سخنگوی دولت جایگزینی برخی شبکه‌های پیام‌رسان فارسی به جای تلگرام را نیز تکذیب کرد.

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا از دولت فرد دیگری غیر از آقای روحانی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود یا خیر؟ گفت: دولت یک رئیس دارد  و همه دنبال رئیس هستیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا ستاد آقای روحانی برای انتخابات تشکیل شده یا خیر؟ اظهار داشت: خیر ستادی تشکیل نشده است.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آقای بقایی از مسئولان دولت قبل خواستار مناظره با آقای دکتر روحانی شده‌اند. نظر شما در این باره چیست؟ گفت: ایشان و یا هر نامزد دیگری که سوالی دارند کارشناسان سازمان برنامه و بودجه می‌توانند، پاسخ دهند، هر چند ایشان باید پاسخگو باشند، ولی آمادگی داریم کارشناسان ما پاسخ را بدهند.
نوبخت درباره موضع دولت در بازداشت برخی مدیران تلگرامی حامی دولت، گفت: این بازداشت‌ها موجب نگرانی دولت شد. نباید فضای رسانه‌ای امنیتی شود و خبرنگارانی که در چارچوب قانون در فضای اطلاع‌رسانی فعالیت می‌کنند احساس ناامنی کنند. دولت از این بازداشت‌ها نگران است و جناب رئیس‌جمهور دستور پیگیری به وزیر کشور دادند و این گزارش در دست انجام است، اما آماده نشده است

منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید