نمایندگان مجلس در زمان فیلتر تلگرام چه کردند؟ /عارف: منع جواب نمی‌دهد/سلحشوری:همه کارهایم مختل شد

اعتمادآنلاین نوشت: رییس فراکسیون امید ضمن مخالفت با منع استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی، گفت: اگر پیام‌رسان‌های داخلی محتوای قابل قبول و ارزشمند داشته باشند طبیعتا نیاز به استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی را کم می‌کند.

محمدرضا عارف نماینده تهران و رییس فراکسیون امید گفت که با منع استفاده از پیام رسان های خارجی نمی توان به پاسخ مورد نظر رسید و راهکار کاهش استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی، دادن محتوای ارزشمند به پیام رسان های داخلی است.

او با بیان اینکه من در فضای مجازی حضور پررنگی ندارم و به طور کلی حضورم خیلی کمرنگ است، ادامه داد: من طوری با فضای مجازی برخورد می کنم که اگر یک جایی دسترسی نداشته باشم با مشکل روبرو نشوم.

عارف در ادامه تاکید کرد: اولویت ما قطعا پیام رسان های داخلی است که بتوانند یک سرویس با کیفیت و امن در اختیار شهروندانمان قرار بدهند. اما اینکه بر روی پیام رسان های داخلی کار کنیم به این معنا نیست که می توانیم رابطه‌مان را با همه پیام رسان های خارجی قطع کنیم. ما باید از همه امکانات فضای مجازی استفاده بهینه را به عمل بیاوریم و برنامه ریزی کنیم.

یکی از راههای آن دادن محتوای ارزشمند به پیام رسان های داخلی است. منع جواب نمی دهد و در قرن بیست و یکم به نظر می رسد که با منع نمی توان به پاسخ مناسب رسید.

تمام کارهایم مختل شد

همچنین بنا بر این گزارش،پروانه سلحشوری نماینده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی در گفت‌و‌گوdd  گفت: ما امیدواریم که شرایطی ایجاد شود که مردم به پیام‌رسان داخلی اعتماد کنند و آرزوی ما این است که چنین اتفاقی بیفتد.

سلحشوری با بیان اینکه من نیز عضو تلگرام هستم، گفت: کانال تلگرامی‌ام به طور کامل و به دلیل پابندی به مصوبه غیر فعال شد اما تمام کارهایم مختل شده بود. برای مثال مصاحبه هایی که با خبرنگاران داریم را ارسال می کردند و چک می شد اما دیگر نمی توانستم مصاحبه هایم را چک کنم. زمانیکه مردم به یک وسیله به عنوان شبکه اجتماعی و ارتباطات نگاه می کنند و یکدفعه حذف می شود خیلی از کارها مختل می شود و این طبیعی است. اما خوشحال هستیم که دولت بر روی حرفش ماند و تلگرام رفع فیلتر شد.

او در پاسخ به این سوال که چقدر از اطلاعاتتان را از تلگرام بدست می آورید، گفت: خیلی زیاد. حتی عضو چند کانال کتاب هستم که از همانجا کتاب دانلود و مطالعه می کنم.

سلحشوری در پاسخ به این سوال که پیام رسان های داخلی چقدر مورد استقبال مردم قرار می گیرند، گفت: هر چقدر در دفعات قبلی توانستند موفق شوند این بار هم می توانند.او ابراز امیدواری کرد: ما امیدواریم که شرایطی ایجاد شود تا مردم به پیام‌رسان داخلی اعتماد کنند و آرزوی ما این است که چنین اتفاقی بیفتد اما آنهایی که حفظ و نگهداری چنین پیام‌رسانی را برعهده دارند باید به شکلی باشند که بتوانند اعتماد مردم را جلب کنند.

فیلترشکن داشتم

همچنین قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس گفت: زمان فیلترینگ تلگرام هیچ مشکلی برای من ایجاد نشد چون فیلترشکن داشتم و وارد می شدم و مشکل برای سایرین بود که می خواستند ارتباط برقرار کنند.

عثمانی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از پیام رسان داخلی مورد استقبال مردم قرار می گیرد، گفت: به نظر می رسد قدری دیر شده و آنها باید زودتر شروع می کردند. الان هم بجای اینکه بر روی پیام رسان دیگری سرمایه گذاری کنند تلگرام را بخرند مقرون به صرفه تر است.

دیدگاهتان را بنویسید