معاون دادستان: هزاران پرونده شکایت مردم از جرایم تلگرام و اینستاگرام بلاتکلیف مانده

 

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: اجازه نمی‌دهیم هیچ کس مرتکب فعل غیرقانونی وغیرشرعی تعرض به حریم خصوصی مردم در شبکه های اجتماعی داخلی شود.

به گزارش عصرایران و به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، عبدالصمد خرم آبادی در پانزدهمین همایش روسای کل دادگستری و دادستان‌های عمومی و انقلاب و نظامی سراسر کشور که در شهر ساری برگزار شد به موضوع فضای مجازی پرداخت و با بیان اهمیت و وضعیت فعلی فضای مجازی کشور اعلام کرد: به لحاظ عدم تحقق شبکه ملی اطلاعات در حال حاضربیش از ۷۰ درصد از فضای مجازی کشور تحت سلطه و نفوذ و مدیریت بیگانگان است و از جهت فنی خارج از حاکمیت کشور استِ.

وی با بر شمردن آسیب‌های ناشی از عدم حاکمیت بر فضای مجازی کشور، و وظایف و مسئولیت‌های نهادهای حاکمیتی در قبال هرج و مرج و قانون گریزی موجود در فضای مجازی کشور اظهار نمود این عدم حاکمیت ناشی از بی توجهی و کم کاری نهادهای دیگر است ولی مردم و قوه قضاییه باید تبعات و هزینه های آن را متحمل شوند

خرم آبادی با اشاره به برخی از وظایفی که قوه قضائیه و دادستان‌های سراسر کشور در این زمینه بر عهده دارند اظهار کرد: پیدایش فضای مجازی در نفس امر یک موهبت الهی و دستاورد ارزشمند بشری است که انقلاب عظیمی را در زندگی انسان ایجاد کرده است.این انقلاب که تحت عنوان انقلاب فناوری اطلاعات از آن نام می‌برند، بر خلاف بسیاری از انقلاب‌ها علمی که تک‌بعدی بودند و فقط ابعاد خاصی از زندگی بشر را تحت تأثیر خودشان قرار دادند تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی زندگی انسان را در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی و دفاعی تحت تأثیر خود قرار داده و روزبروز نمود این تأثیر و نفوذآن در عرصه‌های ملی و بین‌المللی درحال افزایش است.

خرم‌آبادی افزود: در عصر اطلاعات هر کس تسلط بیشتری در زمینه تولید، ذخیره‌ُسازی، تبادل، پردازش، تحلیل, کنترل, مدیریت و استفاده بهینه از اطلاعات داشته باشد موفق‌تر است و هرکس وهر کشوری که در این زمینه عقب افتاده وضعیف باشد به همان اندازه در سایر عرصه‌ها نیز ضعیف‌تر است.

وی گفت: اگر کشوری بر فضای مجازی خود حاکمیت نداشته باشد و ذخیره و پردازش و مدیریت اطلاعات مردم و کشورش را به بیگانگان واگذار کند در واقع حاکمیت کشور را به بیگانگان سپرده است. هیچیک از مقامات و مسئولان و متخصصان کشور اعم از کشوری، لشکری، قضایی و قانونگذاری به اندازه رهبر فرزانه انقلاب، عمق واهمیت فضای مجازی را درک نکرده اند. مقام معظم رهبری با بیان این جمله کلیدی که “اهمیت فضای مجازی درکشور به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است” بدرستی گستره عظیم وژرفای عمیق فضای مجازی را ترسیم فرموده اند.

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: مقام معظم رهبری بارها بر استفاده درست و حداکثری از فضای مجازی و ضرورت تحقق شبکه ملی اطلاعات در کشور تاکیدنموده و فرموده اند: “درمسئله فضای مجازی آنچه از همه مهم‌تر است مسئله شبکه ملی اطلاعات است شماری از کشورها با ایجاد شبکه ملی اطلاعات ضمن رعایت خطوط قرمز خود و کنترل صحیح فضای مجازی از اینترنت برای تأمین منافعشان بهره گرفتند و باید همه مردم بتوانند از منافع فضای مجازی استفاده کنند و اداره فضای مجازی کشور نیازمند حرکتی انقلابی است.”

خرم‌آبادی با اشاره به برخی از آسیب‌های امنیتی، اجتماعی, فرهنگی، سیاسی و اقتصادی که از ناحیه عدم حاکمیت قانونی بر فضای مجازی کشور به مردم تحمیل شده است، مشکلات و مسائل مربوط به ارتکاب گسترده جرایم در فضای مجازی و محدودیت هایی که مقامات قضایی در رسیدگی به پرونده‌های قضایی با آن مواجه هستد را یکی دیکر از نتایج این عدم حاکمیت برشمرد و گفت: دروضعیت فعلی هزاران پرونده مربوط به شکایت خصوصی مردم به لحاظ محدویت درجمع آوری ادله جرم در بستر تلگرام و اینستاگرام بی نتیجه و بلاتکلیف باقی مانده واین امر منجر به تضییع حقوق خصوصی مردم شده است.

وی به بیان توضیحات بیشتری در زمینه آسیب‌های امنیتی حاکمیت دشمن بر فضای مجازی کشور پرداخت و اظهار داشت: نقض حریم خصوصی آحاد مردم کشور و سواستفاده از این اطلاعات علیه اشخاص درمواقع حساس یکی از آسیب‌های واگذاری فضای مجازی به سرویس های متعلق به بیگانگان است.

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی بیان داشت:اجازه نمی‌دهیم هیچ کس مرتکب فعل غیرقانونی وغیرشرعی تعرض به حریم خصوصی مردم در شبکه های اجتماعی داخلی شود.

مسولان قضایی در پانزدهمین همایش سراسری داستانهای عمومی و انقلاب ونظامی سراسر کشور و روسای کل دادگستریهای مراکز استان به فتوای مقام معظم رهبری در مورد صیانت از حریم خصوصی مردم در پیام رسانهای داخلی لبیک گفتند.

منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید