محسن غرویان: با فیلترینگ نمی توان موفق عمل کرد/ لزوم تقویت فرهنگ استفاده صحیح از تلگرام

محسن غرویان مدرس دانشگاه درباره طرح موضوع فیلترینگ تلگرام گفت: متاسفانه ما با آنکه تاکنون با پدیده هایی از این دست ، برخوردی دفعی و حذفی داشتیم، اما هنوز عبرت نگرفتیم. راه حل این است که ما باید فرهنگ استفاده صحیح از تلگرام و سایر ابزارهای اطلاع رسانی را در میان مردم تقویت کنیم.

به گزارش جماران؛ بحث ناتمام احتمال فیلتر تلگرام که به موضوع داغ رسانه ها تبدیل شده، واکنش های متفاوتی به همراه داشته و درحالی که رئیس جمهور با فیلتر این پیام رسان مخالفت کرده است، اما خبرهای ضد و نقیضی از فیلتر قریب الوقوع آن شنیده می شود. در این میان، شخصیت های مختلفی از هر دو طیف سیاسی کشور نظرات خود را درباره فیلتر این پیام رسان مطرح کردند.

در همین راستا، ضمن اینکه عده ای در مخالفت با حضور تلگرام در کنار پیام رسان های بومی اظهارنظر کرده و آن را مخل امنیت دانستند. اما اشخاص زیادی هم معتقدند که شکستن انحصار تلگرام در صورتی می تواند مفید باشد که در کنارش، پیام رسان های داخلی مورد حمایت و تقویت قرار گیرند. به همین منظور نظرات آیات محسن غرویان و سیدمحمد غروی جویا شدیم.

محسن غرویان درباره بحث داغ احتمال فیلتر تلگرام در روزهای آینده گفت: در دنیای امروز، تکنولوژی ها روز به روز پیشرفته تر می شوند و تبادل اطلاعات در روی کره زمین آسان تر صورت می گیرد. کشور ما نیز مشمول این فرآیندها است و دیگر تبادل اطلاعات در جهان امروزی سریع تر انجام می شود. این نکته ای است که نمی توان آن را انکار کرد و توان مقابله با این تکنولوژی ها نیز به شکل دائم وجود ندارد. ممکن است بتوان به طور موقت با آن مقابله کرد، اما به هرحال تکنولوژی، صنعت و علم راه خود را پیدا کرده و ادامه خواهند داد.

وی با بیان اینکه در ادامه این مسیر، تکنولوژی های برتر می آیند، گفت: ما باید پیام رسان های داخلی مطمئن و خوبی داشته باشیم و مردم نیز با چنین ویژگی هایی از آنها استفاده خواهند کرد. اما همانطور که آقای رئیس جمهور گفت: ما نمی توانیم پیام رسان ها را به پیام رسان های داخلی منحصر کنیم. زیرا دسترسی آزاد مردم به اطلاعات از طرق مختلف نظیر ماهواره ها و تکنولوژی های روز دنیا، همچنان برقرار می ماند. بنابراین ضمن اینکه ما باید پیام رسان های داخلی را تقویت کنیم، باید پذیرفت که با برخوردهای فیزیکی و فیلترینگ نمی توان موفق عمل کرد.

این مدرس حوزه علمیه قم در ادامه گفت: متاسفانه ما با آنکه تاکنون با پدیده هایی از این دست ، برخوردی دفعی و حذفی داشتیم، اما هنوز عبرت نگرفتیم. راه حل این است که ما باید فرهنگ استفاده صحیح از تلگرام و سایر ابزارهای اطلاع رسانی را در میان مردم تقویت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قادر نیست تبعات فیلتر احتمالی چنین پیام رسانی را بازگو کند، اظهار کرد: مردم از چنین اقدامی احساس محدودیت خواهند کرد و این ممکن است منجر به فشارهای روحی و روانی در میان مردم شود. راه حل همان است که آقای رئیس جمهور گفت. ما باید پیام رسان های داخلی را تقویت کنیم، ولی نمی توانیم رسانه های جهانی را محدود یا مسدود کنیم، زیرا سرانجام، آنها فیلتر شکن هایی ارائه خواهند داد که راه را برای دسترسی مردم به این پیام رسان ها باز می کند.

غرویان در پاسخ به چرایی اتکای مردم به پیام رسان تلگرام گفت: مردم به طور طبیعی زمانی به دنبال آب و غذا می روند، که نیاز پیدا می کنند. آنها همچنین در زمستان به دنبال گرم کردن و در تابستان درصدد سردکردن فضای خانه های خود هستند، به دلیل آنکه چنین نیازی دارند. به نظر می رسد که به دنبال تلگرام رفتن نیز بر اساس احساس نیاز طبیعی و فطری مردم باشد. رزق و روزی بسیاری از افراد از طریق همین رسانه ها امکان پذیر است. این ها ابزارهایی هستند که بسیاری از مردم با آنها زندگی می کنند. به نظر من باید کار فرهنگی صورت گیرد و از مردم خواسته شود تا این ابزارها مورد استفاده صحیح قرار گیرد.

منبع: عصرایران
Tagged with:

دیدگاهتان را بنویسید