روایت رئیس پلیس فتا از کمک «دیرهنگام» تلگرام در حمله داعش به مجلس

رئیس پلیس فتا ناجا با بیان اینکه تلگرام اهتمامی برای برخورد با موضوعات تروریستی ندارد، روایتی از کمک «نصفه و نیمه‌ای و دیرهنگام» این پیام‌رسان در ماجرای حمله داعش به مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

سردار سید کمال هادیانفر در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به عدم همکاری تلگرام با ایران حتی در موضوعات تروریستی اظهار کرد: متاسفانه تمام ارتباطات تروریست‌ها داعشی از جمله تروریست‌هایی که به مجلس شورای اسلامی حمله کردند یا تروریست‌هایی که چند روز گذشته در مسکو دستگیر شدند در تلگرام انجام می‌شود. خب اگر مدیر تلگرام اهتمامی برای برخورد با موضوعات تروریستی داشته باشد، قبل از وقوع چنین حملاتی، اطلاعی از فعالیت تروریستی را به پلیس می‌دهد.

رئیس پلیس فتا افزود: اولین بستر فعالیت تروریست‌ها و داعشی‌ها توئیتر بود که من در نشست کره جنوبی، در حاشیه سخنرانی مدیران توئیتر به آن‌ها اعلام کردم شما که مدعی مبارزه با تروریست هستید خودتان زمینه‌ساز ارتباطات و شکل‌گیری داعش در توئیترید؛ این در حالی است که ما تمام مستندات خود را در این خصوص برای کشورهای مختلف و مجامع بین‌المللی ارسال کردیم.

وی با بیان اینکه پس از روی کار آمدن تلگرام، این فعالیت‌های تروریستی به تلگرام و کانال‌ها و گروه‌های این پیام‌رسان منتقل شد گفت: این ۲۴ نفری که اخیراً در حال محاکمه هستند و به مجلس شورای اسلامی و حرم حضرت امام حمله کرده و تعداد زیادی را به شهادت رساندند ساپورت می‌کردند، تمام ارتباطاتشان، جذب‌شان، شکل‌گیری گروهشان، آموزش‌های آن‌ها و حتی ارتباطات تسهیل کننده این اقدام تروریستی‌شان در تلگرام رخ داده است.

هادیانفر در پاسخ به این سوال که آیا «پاول دورف» هیچ کمکی برای دستگیری این افراد کرد یا خیر افزود: به هیچ وجه؛ تنها پس از آنکه این اقدام تروریستی انجام شد و سرپل ارتباطی آن‌ها که در کرمانشاه مستقر بود و بعد از ظهر همان روز حمله از کشور گریخت، پس از سه روز آن‌هم بعد از انتقاداتی که به این شبکه بالا گرفت، اطلاعاتی نصفه و نیمه‌ای از وی در اختیار ما قرار داد و تنها ساعت خروج وی از ایران و ورودش به کشور عراق را در اختیار ما قرار داد.

رئیس پلیس فتا با بیان اینکه در تمام دنیا پیگیری اقدامات مجرمانه و خصوصاً تروریستی که در بستر پیام‌رسان‌ها رخ می‌دهد نیازمند همکاری این سرویس‌ها با پلیس است خاطرنشان کرد: من از افسران «اف‌بی‌ای» در اسپانیا سوال کردم که آیا شما با یاهو، اینستاگرام یا واتس‌آپ مشکل دارید? و آن‌ها در جواب من لبخند می‌زدند؛ خب معلوم است که اطلاعات این سرویس‌ها به طور کامل در اختیار آن‌ها وجود دارد؛ در این سرویس‌ها، دستور قضایی به آن‌ها ایمیل می‌شود و بلافاصله تمام مشخصات هویتی، موقعیت فرد و سایر اطلاعات وی را در اختیار پلیس قرار می‌دهند.

منبع: تسنیم
Tagged with:

دیدگاهتان را بنویسید