جزئیات توافق بی‌نتیجه دولت روحانی با پاوِل دورُف؛ چرا تلگرام فیلتر شد

در پی توافقی که دولت روحانی با مدیرتلگرام داشت، این پیام رسان حاضر نشد که از ارائه اطلاعات کاربران ایرانی به غربی‌ها خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پاوِل والِریویچ دورُف (به روسی: Па́вел Вале́рьевич Ду́ров) یک مهندس کامپیوتر است که مدیریت تلگرام را به عهده دارد؛ پیام‌رسانی که مخاطب کثیری در ایران داشت و بنا عدم توجه به قوانین داخلی ایران با تصمیم شورای عالی فضای مجازی فیلتر شد.

اما امروز، روزنامه صبح‌نور طی مطلبی از توافق بی نتیجه مدیرت تلگرام با دولت روحانی خبر داده و نوشته است: در نیمه نخست ۹۴ مدیر تلگرام در سفری پنهانی به تهران می‌آید و با دولتی‌ها به مذاکره می‌نشیند و توافقاتی انجام می‌شود و بنا بر ادعای دولتی‌ها، قرار می‌شود کانال‌های مستهجن توسط تلگرام فیلتر شود اما دی ماه ۹۶ که مدیر تلگرام تقاضای علنی دولت ایران برای مسدودسازی کانال‌های تروریستی را بی‌جواب می‌گذارد.

چهار بند اصلی توافق دولت با تلگرام بدین شرح بود که ا- تلگرام باید تضمین دهد اطلاعات کاربران ایرانی را به غیر که احتمالاً در اینجا شرکت‌ها یا دولت‌های غربی است، ندهد. ۲- تلگرام تضمین دهد مقررات ایران را در مسائل فرهنگی رعایت کند ۳- تلگرام تضمین دهد منافع  اقتصادی حاصل از ایران را با دولت تقسیم کند ۴- تلگرام باید تعهد دهد که احکام دادگاه‌های ایران را به رسمیت بشناسد.

بر اساس این گزارش، در صورت صحت این خبر، تلگرام حاضر نشده که از ارائه اطلاعات کاربران ایرانی به مراکز امنیتی و اطلاعاتی خودداری و کانال‌های مستهجن و تروریستی را مسدود کند که این امر و نقض توافق از سوی تلگرام، موجب اقدام دولت ایران برای مسدودسازی تلگرام شده است.

منبع: تسنیم
Tagged with:

دیدگاهتان را بنویسید