از هر ۱۰ ایرانی ۶ نفر عضو تلگرام هستند/ چند هزار کانال تلگرام فارسی داریم؟

 

از هر ۱۰ ایرانی، ۶ نفر عضو تلگرام هستند و به عبارت دیگر ۵۸٫۴ درصد ایرانیان بالای ۱۸سال در تلگرام عضویت دارند. تلگرام در کل ۱۸۰میلیون کاربردر جهان دارد و ایرانی‌ها از نظر تعداد کاربر، در رده نخست استفاده از تلگرام قرار دارند.
ایران آنلاین نوشت: این روزها تلگرام در ایران به بحث داغ روز تبدیل شده است و فیلتر موقتی آن، ۴۰میلیون کاربر فعال ایرانی را نگران کرده است. معنای ۴۰میلیون کاربر ایرانی وقتی بیشتر نمود پیدا می‌کند که بدانیم این رقم بدان معناست که از هر ۱۰ ایرانی، ۶ نفر عضو تلگرام هستند و به عبارت دیگر ۵۸٫۴ درصد ایرانیان بالای ۱۸سال در تلگرام عضویت دارند.لازم به یادآوری است که تلگرام در کل ۱۸۰میلیون کاربردر جهان دارد و ایرانی‌ها از نظر تعداد کاربر، در رده نخست استفاده از تلگرام قرار دارند. پس از ایران نیز به ترتیب کشورهای روسیه، ایتالیا، امریکا و اسپانیا در این زمینه در رده‌های بعدی قرار دارند که البته باید گفت بازهم ایران با روسیه به‌عنوان دومین کشور استفاده‌ کننده از تلگرام، فاصله معناداری دارد.
اما ایرانی‌ها در کانال‌های تلگرامی به‌دنبال چه مواردی هستند و اصولاً چند کانال تلگرامی به زبان فارسی در این پلتفرم وجود دارد و درحال فعالیت است؟ طبق جدیدترین آمار، درحال حاضر حدود ۶۰۰هزار کانال تلگرام فارسی در این شبکه اجتماعی مشغول فعالیت است که از این تعداد، ۲۰هزار کانال دارای حداقل ۵هزارعضو هستند. اگر هم بخواهید بدانید که میزان فعالیت کاربران در این کانال‌های ایرانی به چه صورت است، باید گفت که هر کاربر ایرانی حداقل عضو ۱۸ کانال است؛ کانال‌هایی با موضوع‌های مختلف از سیاسی و پزشکی گرفته تا خرید و فروش آنلاین، مسکن و… در این پلتفرم وجود دارند.
اما هریک از این موضوع‌ها تا چه حد کاربران را جذب خود کرده و باعث شده است که کانال‌هایی بر حسب موضوع راه‌اندازی شود؟ گفتنی است، موضوع‌های علمی بیشترین توجه مخاطبان ایرانی را جلب کرده و ۳۵درصد کانال‌های فارسی ایجاد شده به این موضوع پرداخته است. همچنین روابط خانوادگی در کانال‌های تلگرامی سهم بالایی را دارند که این موضوع چندان دور از ذهن نیست. تنها کافی است نگاهی به خانواده‌های ایرانی داشته باشیم که با این نگاه گذرا می‌بینیم تقریباً بیشتر آنها کانال‌هایی برای اعضای فامیل خود ایجاد کرده‌اند. درهمین راستا آمار نشان می‌دهد که کانال‌های خانوادگی و دوستان حدود ۳۲درصد از کل کانال‌های فارسی را به خود اختصاص داده‌اند.
موضوع‌های طنزآمیز، جوک و… نیز بخشی دیگر از علاقه‌مندی ایرانی هاست چرا که ۲۲درصد کانال‌های فارسی تلگرام به این موضوع اختصاص دارند. البته اخبار و موضوع‌های سیاسی هم همین رقم از تعداد کانال‌های فارسی تلگرام را در اختیار دارند به این معنا که کانال‌های خبری و موضوع‌های سیاسی نیز ۲۲درصد کانال‌های فارسی هستند. طبق این تحلیل، موضوع‌های آشپزی ۱۶درصد کانال‌های تلگرامی را به خود اختصاص می‌دهند و این رقم در زمینه موارد ورزشی به ۱۴درصد و مسائل مربوط به بهداشت جنسی نیز به ۱۱درصد کل کانال‌های تلگرامی فارسی بازمی گردد.
البته باید گفت موضوع ارائه خدمات و خرید و فروش آنلاین نیز در بخش زیادی از این کانال‌ها نمود دارد. به‌عنوان مثال هرچند بخشی از کانال‌های آشپزی به آموزش اختصاص یافته ولی بخش عمده‌ای از آنها از همین آموزش آنلاین، درآمد کسب کرده یا اینکه سفارش غذا می‌گیرند. در سایر کانال‌ها هم این موضوع صدق می‌کند به‌عنوان مثال در بخش علمی و سلامت، شاهد فروش آنلاین محصولات بهداشتی، ارائه خدمات مربوط به سلامت و بهداشت و… هستیم و خرید و فروش آنلاین وسایل خانه و… نیز بخشی دیگر از ظرفیت این کانال‌ها محسوب می‌شود.
اما ایرانی‌ها بیشتر از کدام نسخه تلگرام بهره می‌گیرند؟ طبق این آمار، ۹۰درصد ایرانی‌ها ازطریق گوشی‌های هوشمند به تلگرام دسترسی دارند و تنها ۱۰درصد آنها از نسخه دسکتاپ این شبکه پیام رسان موبایلی بهره می‌گیرند.
همچنین گفتنی است طبق آمارها، ایرانی‌ها در تلگرام روزانه ۳میلیون مطلب منتشر می‌کنند و تعداد کل بازدیدها از کانال‌های تلگرامی در یک روز حدود یک میلیارد و ۹۴۴میلیون و ۵۰۰ هزار بار است و البته اوج انتشار مطلب ایرانی‌ها در کانال‌های تلگرامی به ساعت ۲۲ مربوط می‌شود و کمترین ساعت انتشار مطالب نیز ۴صبح است. اما اینکه فیلتر موقت تلگرام تا چه حد بر میزان فعالیت ایرانی‌ها در این شبکه اجتماعی تأثیرگذار بوده است، باید منتظر جدیدترین آمار بود.

منبع: عصرایران
Tagged with:

دیدگاهتان را بنویسید